РДГУ ____________________ КАФЕДРА ПОЛІТИЧНИХ НАУК

Життя чудове - якщо кольорове /Скрябін/

Круглий стіл «Актуальні питання місцевої політики в умовах нових викликів»

  • Понеділок, 19 квітня 2021 00:00
Круглий стіл «Актуальні питання місцевої політики в умовах нових викликів»

19 квітня 2021 року відбувся круглий стіл «Актуальні питання місцевої політики в умовах нових викликів», який ініціювала кафедра політичних наук РДГУ. Проведення  круглого столу підтримали Рівненська обласна рада та її депутатки Богатирчук-Кривко С.К., Черній А.Л.. До роботи круглого столу долучились політики,  науковці та експерти в сфері політики, студенти – майбутні політологи.

Учасники і учасниці круглого столу обговорили проблеми кадрового, організаційного, нормативно-правового, наукового, інформаційного забезпечення розвитку місцевого самоврядування в рамках реформи децентралізації та імплементації цілей сталого розвитку ООН.

З вітальним словом до учасників круглого столу звернулась Богатирчук-Кривко Світлана Кирилівна, депутатка Рівненської обласної ради, членкиня делегації України в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи, кандидатка економічних наук. Світлана Кирилівна запросила всіх до обговорення різноманітних проблем місцевої політики в умовах викликів  пандемії COVID-19 та необхідності підвищення ефективності розвитку місцевого самоврядування відповідно до норм, стандартів і рекомендацій Ради Європи. Світлана Кирилівна відмітила особливе значення включення науковців, експертів та освітян в процес підготовки кадрів для органів місцевого управління в територіальних громадах.

На круглому столі виступив Троян Сергій Станіславович, професор, доктор історичних наук, який був засновником кафедри політичних наук РДГУ і керував кафедрою 2003 р. по 2006 р.. Сергій Станіславович розповів про особливості системи місцевого самоврядування в Республіці Польща і зазначив важливість враховувати досвіду європейських країн у процесах вдосконалення механізмів управління і розвитку територіальних громад України.

Актуальну тему на круглому столі підняла Черній Алла Леонідівна, кандидатка політичних наук, яка працювала в РДГУ з 1995 по 2014 рік і зробила значний внесок в становлення та розвиток спеціальності «Політологія». Чірній А.Л. як членкиня провідної в Україні  політичної партії пройшла успішну кар’єру в сфері місцевої політики в якості  депутатки Рівненської обласної ради останніх трьох скликань, а також голови Млинівської районної адміністрації. Останні роки Черній А.Л. займає посаду ректорки Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, яку поєднує з депутатською діяльністю в Рівненській облраді в якості голови Постійної комісії з питань  гуманітарної політики. В своєму виступі Алла Леонідівна розглянула проблеми розвитку шкільної освіти в умовах пандемії COVID-19, за умов якої встали гострі питання – нерівність у доступі дітей до комп’ютерної техніки та якісного інтернету, неготовність значної частини педагогів до використання віртуальних технологій навчання недоліки  дистанційного навчання, обмеження для процесів соціалізації дітей на основі спілкування та позаурочного виховання.  Ці та інші проблеми освіти в умовах оптимізації сільських загальноосвітніх закладів та  пандемії COVID-19  необхідно вивчати, аналізувати і використовувати нові та ефективні технології організації освітньо-виховних процесів. Успіх вирішення цих проблем залежить від співпраці між науковцями, управлінцями та педагогами.

До обговорення проблем місцевого розвитку приєднався Гон Максим Мойсейович, доктор політичних наук, професор, який зробив великий внесок в розвиток етнополітичних досліджень в Україні, очолював кафедру політичних наук РДГУ з 2007  по 2020 р. Максим Мойсейович розказав про унікальні досягнення у сфері політики пам’яті в м. Рівне та наголосив на важливості толерантного ставлення до національних меншин як принципу соціальної консолідації в умовах полі національності населення України.

Цікаву доповідь представив Юськів Богдан Миколайович, доктор політичних наук, професор кафедри політичних наук РДГУ, в якій проаналізував принцип субсидіарності в розвитку місцевої політики. Цей принцип дозволяє демократизувати всю систему взаємодій між суб’єктами політичної влади та суспільством. Субсидіарність є механізмом управління суспільством має будуватися за принципом «знизу вгору», що дозволяє ефективно вирішувати  проблеми на місцях. Така ефективність обґрунтована близькістю  суб’єктів муніципального управління до населення і кращим розумінням проблем місцевого розвитку.

Горецький Олексій Андрійович, відомий експерт з виборів, директор Рівненської обласної громадської організації «Комітет виборців України» виступив з аналізом проблем та перспектив розвитку локальної демократії, втілення принципів якої стало дуже актуальним за умов реформи місцевого самоврядування.

До роботи круглого столу долучились науковці Острозької академії - Лебедюк Віталій Миколайович, доцент кафедри політології та національної безпеки Національного університету «Острозька академія», кандидат політичних наук, керівник Центру «Школа політичної аналітики «Поліс» з темою «Партійна конкуренція в Рівненській області» та Штурхецький Сергій Володимирович, доцент кафедри журналістики Національного університету «Острозька академія», кандидат наук з державного управління з доповіддю «Особливості залучення громадян до вироблення та реалізації місцевих політик».

На заході виступили і молоді експерти в сфері політики і місцевої політики, серед яких були випускники кафедри політичних наук РДГУ Балик Михайло зі спеціальності «Політологія», проєктний менеджер РОО ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА» та Міщук Віктор, аспірант кафедри політичних наук Рівненського державного гуманітарного університету. Балик М. присвятив свій виступ технологіям залучення громадян до формування місцевої політики та процесу прийняття рішень та  необхідності їх широкого використання та підвищення їх ефективності. Міщук В. проаналізував процеси децентралізації місцевої влади  за умов нових викликів під час пандемії COVID-19, які вимагають від керівників територіальних громад підвищення якості управління не тільки сферою охорони здоров’я, а й системами виробництва товарів і послуг, соціальної допомоги  та освіти.

На завершенні круглого столу виступила Кириленко Олеся Миколаївна, доктор соціологічних наук, професор, в.о. зав. кафедрою політичних наук РДГУ, яка зазначила важливість процесу імплементації цілей сталого розвитку ООН в стратегічне і поточне управління розвитком територіальних громад. Політика сталого розвитку від глобального до локального рівні виступає основою соціальної інтеграції та реальної демократизації на основі комплексного вирішення основних проблем соціального розвитку, захисту прав людей у поєднанні зі збереженням природного середовища. Використання потенціалу політики сталого розвитку на місцевому рівні може бути ефективним, якщо максимально розвивати співпрацю між науково-експертними групами, політиками, громадськими організаціями, закладами освіти, ЗМІ і  населенням територіальних громад. Обласна рада та інші місцеві ради, органи виконавчої влади мають стати базою для інтеграції дій між всією системою місцевого управління та інститутів громадянського суспільства щодо забезпечення сталого розвитку територіальних громад та вирішення широкого спектру проблем за умов і воєнного конфлікту на сході Україні, і нових викликів від пандемії COVID-19.

У заключному слові Богатирчук-Кривко С.К. наголосила на необхідності подальшої співпраці між науковцями, політичними експертами та органами місцевої влади на постійній основі у формі мережевих комунікацій, проведення досліджень, різноманітних заходів і проектів з метою підвищення ефективності місцевої політики. Світлана Кирилівна запропонувала використання майданчика Рівненської обласної ради для всіх форм співпраці політиків та експертів з метою розвитку локальної демократії та реалізації цілей сталого розвитку територіальних громад.

Круглий стіл «Актуальні питання місцевої політики в умовах нових викликів» пройшов у змішаному оф-лайн та он-лайн форматі у приміщені Рівненської обласної ради та технічно був організований Бовсунюк Іриною Миколаївною, начальником відділу контролю та інформаційно-аналітичної роботи Рівненської облради.

 

Дивіться:
Сторінка facebook Рівненської обласної ради https://www.facebook.com/949461098474918/posts/3895051703915828/

 

Програма Круглого столу «Актуальні питання місцевої політики в умовах нових викликів» 19 квітня 2021 р.

Підписка на новини

Підписка на розсилку кафедри політичних наук РДГУ. Всі поля, відмічені *, обов'язкові.

Кафедра політичних наук

Кафедра політичних наук Рівненського державного гуманітарного університету

Fama plures, quam opes

Контактні дані

Кафедра політичних наук РДГУ

Адрес: м. Рівне, 33000 вул. Пластова, 32, ауд. 228, 229.
 http://www.isf.rv.ua
Телефони : (0362) 26-56-91
                   (067) 131-74-40