РДГУ ____________________ КАФЕДРА ПОЛІТИЧНИХ НАУК

Життя чудове - якщо кольорове /Скрябін/

Круглий стіл «Мовне та культурне різноманіття в ЄС: ресурс для сталого розвитку»

  • Понеділок, 13 грудня 2021 00:00
Круглий стіл «Мовне та культурне різноманіття в ЄС: ресурс для сталого розвитку»

9 грудня 2021 р. Українська Асоціація викладачів та дослідників Європейської інтеграції у співпраці з Рівненським державним гуманітарним університетом провели  круглий стіл: "LINGUISTIC AND CULTURAL DIVERSITY IN THE EU: THE RESOURCE FOR SUSTAINABLE DEVELOPMENT""Мовне та культурне різноманіття в ЄС: ресурс для сталого розвитку".

Захід організовано в рамках імплементації проекту Програми ЄС Еразмус+ напряму ім. Жан Монне: 620395-EPP-1-2020-1-UA-EPPJMO-SUPPA: "ЄС-Східне партнерство: майбутні шляхи активізації спільних ініціатив академічних та громадянських спільнот в Україні".

Круглий стіл відбувся за підтримки програми "EP to Campus", який реалізує Асоціації Колишніх Членів Європейського Парламенту. 

Проблеми міжкультурного діалогу і багатомовності мають важливе значення для України як у науковому і дослідницькому, так і політичному вимірах. Досвід європейських держав у сфері охорони і розвитку регіональних мов або мов меншин, що ґрунтується на принципах демократії та культурного розмаїття, набуває особливої актуальності для України задля збереження національного суверенітету і територіальної цілісності, забезпечення національної безпеки. Політика країн ЄС щодо багатомовності є цінною для України з точки зору збереження її національної ідентичності.

Понад 75 українських вчених, молодих дослідників та студентів з різних університетів України, від Ужгорода до Донецька, а також представників громадянського суспільства, з великою зацікавленістю слухали запрошеного спікера Мr. Roy Perry, депутата Європейського Парламенту 1994-2004 рр., члена Консервативної партії Великобританії.

У своїй промові ”Perspective of a British MEP on Language and Culture” / «Погляд британського депутата Європарламенту на мову та культуру» Мr. Roy Perri розповів про те, як культурне та мовне розмаїття сприяє стійкому співтовариству, і наскільки важливо для будь-якої багатонаціональної держави підтримувати мовні меншини та проводити виважену мовну політику. Виступ Мr. Perri продовжився плідною дискусію, де українські вчені та молоді дослідники мали можливість поставити гострі запитання та отримати відповіді про ситуацію в багатокультурній Європі на сучасному етапі, коли Велика Британія після Brexit (2016-2020) припинила членство в ЄС.

У другій частині круглого столу були представлені доповіді українських науковців, які виступили зі своїми дослідженнями на цю тему.

Юлія Курята, доцент кафедри практики англійської мови та методики викладання Рівненського державного гуманітарного університету, виступила з доповіддю “The Language Situation of Multilingualism in Ukraine as a Socio-Cultural Phenomenon” /  «Мовна ситуація мультилінгвізму в Україні як соціокультурний феномен». Спікерка загострила увагу на актуальності нових наукових досліджень мовної ситуації в Україні. Україна є багатонаціональною державою з чітко визначеним євроінтеграційним вектором розвитку, що також підкреслює важливість аспектів, про які йшлося під час круглого столу. Були підняті такі важливі питання: як Україні використати досвід Європи з проблеми мультилінгвізму, зберігши свою ідентичність та можливість реалізації унікальності усіх мовних спільнот нашої країни, та як мультилінгвізм кидає виклик нашій освітній системі.

Доповідь доцента кафедри романо-германської філології Рівненського державного гуманітарного університету Тетяни Кучми National stereotypes in the Ukrainian, Polish and German languages” / «Національні стереотипи в українській, польській та німецькій мовах» була побудована на її наукових доробках з контрастної лінгвістики. Тетяна Кучма наголосила, що культурна, освітня, економічна та політична співпраця між країнами змінює ставлення людей один до одного та об’єднує їх.

Петро Долганов, доцент Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти,  у своїй доповіді "The European Charter for Regional or Minority Languages: Main Implementation Problems in Ukraine"  / «Європейська хартія регіональних мов або мов меншин: основні проблеми імплементації в Україні» розкрив проблему нормативно-правого регулювання мовної політики в Україні. Для України, особливо в умовах російської агресії, актуалізується проблема міжкультурного діалогу і багатомовності задля посилення державотворчих і консолідаційних функцій української мови, підвищення її ролі в забезпеченні територіальної цілісності та національної безпеки України. Досвід європейських країн та регіонів у сфері охорони і розвитку регіональних мов або мов меншин, що ґрунтується на принципах демократії та культурного розмаїття в рамках національного суверенітету і територіальної цілісності, є важливим для Української держави.

У круглому столі взяли участь відомі вчені та молоді науковці з ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет», Донецького державного університету управління, Закарпатського угорського інституту ім. Ференці Ракоці ІІ, Запорізького національного університету, Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Київського національного торговельно-економічного університету, Львівського національного університету ім. Івана Франка, Мелітопольського державного університету ім. Богдана Хмельницького, Національного авіаційного університету, Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова, Національного університету «Острозька академія», Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Г. Шевченка, Рівненського державного гуманітарного університету, Сумського національного аграрного університету, Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського, Уманського державного педагогічного університету ім. Павла Тичини, Черкаського державного бізнес коледжу.

У круглому столі брали участь студенти Рівненського державного гуманітарного університету та Національного університету «Острозька академія», які студіюють проблеми європейської інтеграції, міжкультурної комунікації та перекладу. Залучення студентів до таких заходів є невід’ємною складовою організації освітнього процесу в Рівненському державному гуманітарному університеті у підготовці нової генерації фахівців з міжнародних відносин, політологів, істориків, філологів-перекладачів та педагогів. Також вони є важливими у формуванні професійних компетентностей та підвищенні якості викладання  навчальних дисциплін «Політичні проблеми європейської інтеграції, «Історія європейської інтеграції», «Європейська інтеграція України» у рамках бакалаврських та магістерських освітніх програм.

Ми щиро дякуємо за такі можливості і радіємо таким зустрічам, адже нас об’єднує співпраця, європейські цінності та бажання будувати Україну як європейську державу.

Координатором круглого столу була професор кафедри політичних наук Таміла Герасимчук.

Дякуємо Українській асоціації вчителів та дослідників європейської інтеграції за можливість брати участь у проектах Еразмус+ та організовувати такі важливі та дуже цікаві заходи.

 

Запис заходу на каналі APREI: https://youtu.be/fZrkIGVJ3So

Підписка на новини

Підписка на розсилку кафедри політичних наук РДГУ. Всі поля, відмічені *, обов'язкові.

Кафедра політичних наук

Кафедра політичних наук Рівненського державного гуманітарного університету

Fama plures, quam opes

Контактні дані

Кафедра політичних наук РДГУ

Адрес: м. Рівне, 33000 вул. Пластова, 32, ауд. 228, 229.
 http://www.isf.rv.ua
Телефони : (0362) 26-56-91
                   (067) 131-74-40