РДГУ ____________________ КАФЕДРА ПОЛІТИЧНИХ НАУК

Життя чудове - якщо кольорове /Скрябін/

×

Попередження

JFolder::files: Шлях не є текою. Шлях: /home/test/web/politologia-rdgu.rv.ua/public_html/images/news/53

×

Повідомлення

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/news/53

53% опитаних школярів стикались з проявами булінгу по відношенню до себе

 • П'ятниця, 17 січня 2020 00:00
53% опитаних школярів стикались з проявами булінгу по відношенню до себе

Серед школярів Рівненщини проведено соціологічне дослідження на тему: «Цілі ООН в області сталого розвитку: Права дитини»: 53 % опитаних школярів стикались з проявами булінгу по відношенню до себе.

В листопаді-грудні 2019 року в рамках інформаційно-освітнього проекту «Цілі сталого розвитку ООН на захисті дітей і для дітей: Декларації прав дитини ООН – 60 років» було проведене соціологічне дослідження серед школярів на тему «Цілі ООН в області сталого розвитку: Права дитини».

Дане дослідження було організоване центром соціально-політичних досліджень кафедри політичних наук РДГУ. Опитування в школах проводили студенти факультету історії, політології та міжнародних відносин РДГУ та члени Парламенту дітей м. Рівне.

В анкеті для опитування були поставлені питання щодо оцінки школярами рівня захисту прав дітей в Україні, поширення булінгу в школах, а також питання щодо їх обізнаності в сфері міжнародних і національних правових документів з захисту прав дітей.

Результати опитування школярів старших класів Рівненщини:

 1. Школярів старших класів найбільше турбують питання доступної та якісної освіти, а також проблеми здоров’я та миру в країні (Діаграма 1).
 2. На думку 15 % старшокласників Рівненщини, права дитини в Україні порушуються у значній мірі, 45 % - вважають, що права дітей порушуються 50/50 (порушуються на 50 % ), одна третина опитаний – в цілому не порушуються (Діаграма 2).
 3. 14 % опитаних старшокласників добре знають Декларацію прав дитини ООН, 42 % - знають її в цілому, 34 % - тільки чули про цю декларацію (Діаграма 3).
 4. 32 % опитаних школярів добре знають свої права і свободи, закріплені в Конституції України, 48 % - знають про них в цілому, 17 % - тільки чули про них (Діаграма 4).
 5. Тільки 11 % опитаних школярів старших класів добре знають Загальну Декларацію прав людини ООН (норми цієї декларації імплементовані в Конституцію України), 37 % - знають цей документ в цілому, однак 42 % - чули про цей документ, але не знають його зміст, 10 % - нічого не знають про Декларацію прав людини ООН (Діаграма 5).
 6. 42 % опитаних школярів не стикалися з булінгом по відношенню до себе, однак 5 % опитаних старшокласників постійно страждають від шкільного булінгу, 16 % - інколи або періодично стикаються з проявами булінгу по відношенню до себе в школі, 32 % - стикалися з булінгом один або декілька раз, що підтверджує досить високий рівень поширення булінгу в сучасній українській школі - в цілому 53 % (Діаграма 6).
 7. 48 % старшокласників вважають, що у випадку булінгу за допомогою краще звернутись до батьків, 26 % - до правоохоронних органів, 18 % - до соціальних служб дітей та молоді, 15 % - до вчителів, 13 % - до керівництва навчального закладу, 12 % - до психологів (Діаграма 7).
 8. Більшість опитаних школярів 76 % відчувають себе щасливими (34 % - абсолютно щасливими, 42 % - в цілому щасливими); 15 % - відчувають себе щасливими частково; 4 % - вважають себе в цілому не щасливими, 2 % - відчувають себе зовсім нещасливими; 3,5 % - не визначились в відповіддю (Діаграма 8)
 9. Переважна кількість опитаних дітей – 67 % - найбільш комфортно себе почувають вдома – в оточенні рідних; 35 % - в оточенні друзів; тільки 6 % - у школі (навчальному закладі) (Діаграма 9).

 

Висновки:

 • Захист прав дитини – є актуальною проблемою українського суспільства, важливою складовою розбудови демократичного суспільства.
 • Однією з форм порушення прав і свобод дітей, особливим проявом їх дискримінації, як виступає шкільний булінг – цькування дітей однокласниками або учнями інших класів, яке включає елементи психічного та фізичного насильства.
 • Основними механізмами протидії шкільному булінгу є спільні дії вчителів, керівництва навчальних закладів, шкільних психологів, соціальних служб дітей та молоді, правоохоронних органів, а також батьків та самих дітей щодо виявлення, оприлюднення, засудження та подолання такого ганебного явища як булінг у школах.
 • Важливим для захисту прав дітей є підвищення рівня їх обізнаності у сфері права (знання правових документів), а також розвиток шкільного самоврядування, яке дозволяє учням брати участь у розвитку навчальних закладів, вирішенні тих або інших питань навчального та виховного процесів, демократизації шкільного життя.
 • Необхідно більше залучати школярів для розвитку самоврядування у навчальних закладах, а також в освітньо-виховному просторі на місцевому, регіональному та національному рівнях.
 • Діяльність парламентів дітей на обласному, районному та міському рівнях виступає ефективним механізмом і демократичного виховання шкільної молоді, і розвитку шкільного самоврядування, і формування лідерів серед школярів, що позитивно впливає на розвиток шкільного средовища.

Школа має стати більш демократичним і комфортним середовищем для навчання, спілкування та розвитку дітей!

 

{gallery}news/53{/gallery} 

Підписка на новини

Підписка на розсилку кафедри політичних наук РДГУ. Всі поля, відмічені *, обов'язкові.

Кафедра політичних наук

Кафедра політичних наук Рівненського державного гуманітарного університету

Fama plures, quam opes

Контактні дані

Кафедра політичних наук РДГУ

Адрес: м. Рівне, 33000 вул. Пластова, 32, ауд. 228, 229.
 http://www.isf.rv.ua
Телефони : (0362) 26-56-91
                   (067) 131-74-40